Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 47, στις Παρ Οκτ 21, 2011 2:12 pm
Πρόσφατα Θέματα
» LIVE RADIO
Κυρ Ιουν 02, 2013 9:15 am από Admin genesis

» LIVE RADIO
Κυρ Ιουν 02, 2013 9:05 am από Admin genesis

» RADIO GENESIS
Κυρ Ιουν 02, 2013 9:01 am από Admin genesis

» live radio genesis
Κυρ Ιουν 02, 2013 8:58 am από Admin genesis

» ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ
Κυρ Οκτ 02, 2011 1:39 am από Admin genesis

» φανη δρακοπουλου
Κυρ Οκτ 02, 2011 1:36 am από Admin genesis

» eyridiki diskografia
Κυρ Οκτ 02, 2011 1:34 am από Admin genesis

» SAVIDAKIS...
Κυρ Σεπ 25, 2011 5:22 am από Admin genesis

» m.rakintzis site
Κυρ Σεπ 25, 2011 5:19 am από Admin genesis

Γιώργος Μαζωνάκης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Γιώργος Μαζωνάκης

Δημοσίευση από Admin genesis Την / Το Κυρ Σεπ 25, 2011 2:12 am

Ο Γιώργος Μαζωνάκης γεννήθηκε και μεγάλωσε στη γειτονιά της Νίκαιας. Παιδί από συνοικία του Πειραιά, μεγάλωσε, ακούγοντας Στράτο Διονυσίου, Τόλη Βοσκόπουλο, Γιάννη Πάριο, Μαρινέλλα, Χαρούλα Αλεξίου. Πολύ γρήγορα, σε ηλικία μόλις 15 χρόνων, συνειδητοποίησε μέσα από τα μουσικά του ακούσματα ότι εκείνο που πραγματικά ήθελε, ήταν να ασχοληθεί με το τραγούδι επαγγελματικά.
Για πρώτη φορά τραγούδησε σε νυχτερινά κέντρο της Πάτρας, εκεί όπου το καλοκαίρι του 1992 τον ανακάλυψε η Universal Music (τότε Polygram).
Ο Γιώργος Μαζωνάκης, 15 κιόλας χρόνια στο χώρο του ελληνικού τραγουδιού, είναι εκείνος που με τη μοντέρνα εμφάνισή του, τη ξεχωριστή ερμηνεία του και τις πρωτοποριακές απόψεις του, άλλαξε τον τρόπο της νυχτερινής διασκέδασης, πραγματοποιώντας πετυχημένες εμφανίσεις σε γνωστά νυχτερινά κέντρα της Αθήνας.
Παράλληλα, ο Γιώργος Μαζωνάκης έχει πραγματοποιήσει πολλές εμφανίσεις σε ολόκληρη την Ελλάδα, την Αυστραλία, αλλά και σε διάφορες πολιτείες της Αμερικής, όπως: Νέα Υόρκη, Νιού Τζέρσευ, Ατλάντικ Σίτυ και Σικάγο.

Δισκογραφία

1993

Κυκλοφόρησε το πρώτο album του Γιώργου Μαζωνάκη με τίτλο "Μεσάνυχτα και κάτι" που τον ανέδειξε στο χώρο της δισκογραφίας.

1994

Κυκλοφόρησε το δεύτερο προσωπικό album του με τον τίτλο: "Με τα μάτια να το λες". Το album ξεχώρισε αμέσως και τα περισσότερα τραγούδια του δίσκου: "Με τα μάτια να το λες", "Μη μου ζητάς", "Τίποτα", "3 το πρωί" και το "Ανήκω σε μένα" σημείωσαν τεράστια επιτυχία.

1996

Ο Γιώργος ηχογραφεί το τρίτο προσωπικό άλμπουμ με τίτλο "Μου λείπεις", που σύντομα έγινε χρυσό, χαρίζοντας στο κοινό μεγάλες επιτυχίες όπως τα: "Τελειώσαμε εδώ", "Και να θές" και το "Φεύγω για μένα".

1997

Κυκλοφορεί το cd single "Λουκέτο", δείγμα από τη νέα δισκογραφική δουλειά του Γιώργου Μαζωνάκη το οποίο περιλαμβάνει και τη διασκευή του τραγουδιού "Με λένε Γιώργο". Το single γίνεται χρυσό. Τον Οκτώβριο της ίδιας χρονιάς κυκλοφορεί το τέταρτο προσωπικό του album με τίτλο "Παιδί της νύχτας" που έγινε αμέσως πλατινένιο. Τα τραγούδια που ξεχώρισαν από το δίσκο είναι πολλά: "Εδώ", "Παιδί της νύχτας", "Φταίνε οι νύχτες", "Μια συγνώμη δε φτάνει", "Παλιόπαιδο" και το "Ζηλεύω" που έγινε το απόλυτο χορευτικό τραγούδι της χρονιάς.

1998

Ένα μεγάλο όνειρο του Γιώργου γίνεται χρυσή πραγματικότητα. Το album "Μπροστά σ ένα μικρόφωνο", με διασκευές παλιών αγαπημένων λαϊκών τραγουδιών, μεταξύ των οποίων τα "Αργά είναι πια αργά", "Θα με θυμηθείς", "Στο άδειο μου πακέτο", κυκλοφορεί με ιδιαίτερη στιγμή και για το δίσκο αλλά και για τον Γιώργο τη συμμετοχή της Μαίρης Λίντα στο τραγούδι "Δεν θέλω πια να ξανάρθεις".

1999

Ο δημοφιλής τραγουδιστής συμπράττει με το hip-hop συγκρότημα Goin Through συναυλιακά και δισκογραφικά και η συνεργασία τους γνωρίζει τεράστια επιτυχία. Το cd single με τίτλο "Θέλω να γυρίσω" σε στίχους του Νίκου Βουρλιώτη (Goin Through) και μουσική Μιχάλη Παπαθανασίου και Τάκη Μπουγά σε λιγότερο από δύο μήνες από τη κυκλοφορία του γίνεται πλατινένιο. Τον Οκτώβριο της ίδιας χρονιάς ο Γιώργος κυκλοφορεί το έκτο προσωπικό του album με τίτλο "Αλλάξανε τα πλάνα μου", που έγινε χρυσό. Από το album ξεχώρισαν τα: "Αλλάξανε τα πλάνα", "Ένα κενό", "Λίγο φώς" και το "Βαριέμαι".

2001

Την άνοιξη του 2001 ο Γιώργος Μαζωνάκης "μετακομίζει" σε νέα εταιρία, τη νεοσύστατη δισκογραφική εταιρία "HEAVEN" και εγκαινιάζει τη συνεργασία του με ένα ολοκαίνουργιο cd single με τίτλο (2Χ2), σε μουσική Τάκη Μπουγά και στίχους Νίκου Γρίτση. Το single έγινε χρυσό μέσα σε ένα μήνα κυκλοφορίας.

Το Νοέμβριο του 2001 κυκλοφορεί από τη HEAVEN το ολοκληρωμένο album του Γιώργου Μαζωνάκη "ΚΟΙΤΑ ΜΕ" το οποίο γίνεται χρυσό, ενώ την Άνοιξη του 2002 το album επανακυκλοφορεί σε συλλεκτική έκδοση, με τον τίτλο "ΚΟΙΤΑ ΜΕ + ΒΕΑΤ", που περιείχε δύο cds: το "ΚΟΙΤΑ ΜΕ" και το "+ ΒΕΑΤ" με 2 νέα τραγούδια σε στίχους και μουσική Φοίβου - πρόκειται για την πρώτη συνεργασία του δημοφιλή ερμηνευτή με τον συνθέτη των επιτυχιών. Το άλμπουμ έγινε πλατινένιο.

2003

Ο Γιώργος Μαζωνάκης συναντά και πάλι τον Φοίβο και το αποτέλεσμα είναι το άλμπουμ με τίτλο "Σάββατο”. Το 1o single, "Το Gucci φόρεμα", άφησε το δικό του στίγμα στα μουσικά δρώμενα. 14 τραγούδια, που για άλλη μια φορά, συνδυάζουν, με μοναδική επιτυχία, το ιδιαίτερο προσωπικό στυλ του Γιώργου Μαζωνάκη, και το μοναδικό ταλέντο του Φοίβου.

2004

Για πρώτη φορά, μετά από δέκα χρόνια επιτυχημένης δισκογραφικής πορείας και νυχτερινών εμφανίσεων, ο Γιώργος Μαζωνάκης, χαρίζει στους φανατικούς θαυμαστές του, ένα live album, με τίτλο ‘ΜΑΖΩΝΑΚΗΣ – LIVE’! 46 τραγούδια, 46 live ακυκλοφόρητες εκτελέσεις, 46 μοναδικές ερμηνείες, από τον δημοφιλή ερμηνευτή.

Το "ΜΑΖΩΝΑΚΗΣ-LIVE" περιέχει όλες τις επιτυχίες της προσωπικής του δισκογραφίας: "Ανήκω σ’ εμένα", "Εσύ κι εγώ", "Θέλω να γυρίσω", "Ένα κενό", "Μου λείπεις", "Φεύγω για μένα", "Ξημερώνει πάλι", "Εμένα πες μου ποιος", "Καταστροφή μου", "Η φιλοσοφία μου", "Τελειώσαμε εδώ", "Στον έρωτα παρανοείς", "Μίλα", "Τέσσερις", "Παλιόπαιδο θα γίνω" κ.α. Επίσης, ερμηνεύει και άλλα αγαπημένα τραγούδια του λαϊκού ρεπερτορίου, παλαιότερα αλλά και πιο σύγχρονα, τα οποία έχουν σφραγιστεί από τις ερμηνείες του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το "Σ’ έχω κάνει θεό", που έχει τραγουδήσει η Κατερίνα Στανίση και το "Πάρε τα χνάρια μου", που έχει τραγουδήσει ο Στέλιος Καζαντζίδης.

2006

Το καλοκαίρι κυκλοφορεί το mega hit «Summer in Greece» δια χειρός Φοίβου με τη συμμετοχή της Βικτώριας Χαλκίτη.

2007

To καλοκαίρι κυκλοφορεί το cd single "Σ έχω επιθυμήσει": H επιτυχία του καλοκαιριού δια χειρός Φοίβου με την χαρακτηριστική ερμηνεία του Γ. Μαζωνάκη. Σίγουρα ένα από τα μεγαλύτερα hits της εποχής, από τα πιο πολυακουσμένα και περιζήτητα τραγούδια.

Ακολουθεί το Δεκέμβριο η κυκλοφορία του νέου ολοκληρωμένου album με τίτλο «Τα όχι και τα ναι μου», το οποίο σφραγίζεται από τη μουσική συνάντησή του με δύο σπουδαίους δημιουργούς: το Φοίβο, δημιουργό της προίκας του των τελευταίων χρόνων, και τον Τάκη Μπουγά, τον βασικό φορέα της παλιάς του προίκας.

2008

Οι "revised" εκτελέσεις από αγαπημένα του τραγούδια που ερμήνευσε ο Γιώργος Μαζωνάκης μαζί με τους Émigré, Goin Through, Imam Baildi, Nikko Patrelaki και Σταμάτη Κραουνάκη σε ένα industrial χώρο στα ναυπηγεία του Περάματος στα πλαίσια του Mad Secret Concert κυκλοφορούν σε μια special έκδοση με cd+dvd «Γιώργος Μαζωνάκης Revised-Mad Secret Concert».
Admin genesis
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 245
Τόπος : ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ ΣΥΡΟΣ
Ασχολίες : ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ
email : tassosdalezios@hotmail.com
Registration date : 12/08/2008

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://genesisfm.webs.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Γιώργος Μαζωνάκης

Δημοσίευση από Admin genesis Την / Το Κυρ Σεπ 25, 2011 2:12 am

Admin genesis
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 245
Τόπος : ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ ΣΥΡΟΣ
Ασχολίες : ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ
email : tassosdalezios@hotmail.com
Registration date : 12/08/2008

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://genesisfm.webs.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης